Radvilų giminės istorija

Trukmė: 3 val.
Atstumas: 44 km
Parsisiųsti GPX

Radvilos – viena įtakingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminių, vieninteliai tituluoti Šventosios Romos imperijos kunigaikščiai. Jų valdytoje Dubingių piliavietėje dūla Radvilų rūmų griuvėsiai, netoliese vingiuoja pažintinis takas. Kitose Radvilų giminei nuo seno priklausiusiose žemėse stovi restauruoti Alantos dvaro rūmai su bokštu, tvenkiniais ir peizažiniu parku.

Maršruto planas

1) Alantos dvaras : palaimintojo T. Matulionio muziejus ir V. Žuko meno galerija

1828 m. Alantą nupirko didikas Pac-Pomarnackis, kurio šeima XIX a. antroje pusėje iš mūro ir akmenų pastatė Alantos dvarą. Čia šeimininkai buvo sukaupę vertingą meno kolekciją: paveikslų, baldų ir rytietiško porceliano. XX a., tarpukariu, dvarą nupirko Lietuvos krašto apsaugos ministras Balys Sližys. Sovietmečiu čia buvo kolūkio kontora, kino ir sporto salė, mokykla, biblioteka. Naujosios laisvės laikais dvaro erdvės buvo pritaikytos visuomenės edukacijoms.
Šiuo metu lankytojų laukia sutvarkytas Alantos dvaras: I aukšto septyniose salėse 2015 m. atidaryta Vaidoto Žuko meno galerija www.zukasalanta.lt, dar trijose salėse rengiamos kilnojamos parodos, o II dvaro aukšte 2019 m. vasario 16 d. įkurtas iš Alantos krašto kilusio palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus.
 
Dvaro galerija dirba kasdien (išskyrus pirmadienius) nuo 10.00 iki 18.00 val.

Prieš šventinėmis dienomis darbo laikas trumpinamas 1 val.

Paskutinis mėnesio trečiadienis – sanitarinė diena.

Bilieto kaina – 5.00 eur. Su nuolaida – 3.00 eur. Šeimai – 10 eur (šeimos bilietas – 2 suaugę žmonės ir mokyklinio amžiaus vaikai). Dėl didesnių ekskursijų tartis iš anksto nurodytais kontaktais.

 

Plačiau
Trukmė: 40 min. Atstumas: 44 km

2) Dubingių piliavietė, vadinama Pilies kalnu

Apsilankę Asvejos regioniniame parke, būtinai užlipkite į Dubingių piliavietę. Eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos (dabar pusiasalio), galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama.

Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu. Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėm prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai.

Plačiau