„Silva“ namai: sveikatos šaltinis - gamta ir prasmingos veiklos

 

 

Trisdešimt antrasis Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro „Tikros istorijos“ pasakojimas.

Kęstutis Aleksejūnas ir Aušra Birvydaitė – „Silva“ gamtos ir kūrybos namų įkūrėjai. Baigusi aktyvesnį savo karjeros etapą, šeima norėjo ramesnio gyvenimo, bet, kaip sako pats Kęstutis - atrodo, kad ramiau nebus, juk nesibaigiantis kūrybinis procesas tik prasideda. Sėkmingus verslus Vilniuje turintys žmonės nori gyvenime kurti kai ką prasmingesnio ir tai daro Kęstučiui padovanotoje senelio žemėje.

 

Po didmiesčio tempo į gamtos ramybę

Kęstutis gimė ir gyveno Molėtuose, vėliau pradėjo dirbti Vilniuje, kur įkūrė savo privačią veterinarijos kliniką ir sėkmingai dirba jau daug metų. Vyras džiaugiasi suburta kompetetinga komanda, kuriai šiandien patiki klinikos veiklą, nes pastaruoju metu daugiau darbo ir laiko sąnaudų reikalauja naujai kuriami gamtos ir kūrybos namai „Silva“. „Kiek uždirbome, tiek čia sudėjome, tikime savo idėjomis. Nors tas didmiesčio tempas mus užgrūdino, tapome lankstesni ir imlesni pasikeitimams, tačiau norime sulėtinti tempą,“– pasakoja K. Aleksejūnas.

Kęstučio žmona Aušra – ekonomistė, investicijų versle dirbanti jau 30 metų. Moteris šiuo metu Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja gamtos terapiją, taip pat ji yra streso valdymo programos „mindfulness“ metodo praktikų mokytoja: „Kęstutis tiki ergoterapijų galia, o aš tikiu gamtos gydomąja galia ir gyvensenos medicina, kurioje atigręžiama į priežastį, o ne į pasekmes,“ – pasakoja moteris, savo įgytas žinias norinti pritaikyti organizuojant veiklas „Silva“ namuose.

 

 

Kitokie senjorų namai

„Silva“ namai išvertus iš lotynų kalbos - gamtos, miško namai. Šis pavadinimas puikiai atitinka šeimininkų viziją, nes savarankiško gyvenimo namų tikslas yra suteikti čia apsistojantiems žmonėms prasmingos veiklos. Įkūrėjams norisi, kad namų gyventojai čia užsiimtų kūryba ir gyventų moderniai, tiesiog pušyne, kur jau atsidarę langą gali mėgautis gamtos ramybe. „Mūsų tikslas, kad žmonės ne sėdėtų vietoje, o keltųsi ir judėtų, kad atsitrauktų nuo serialų ir vidinio nerimo. Noriu įkvėpti juos tokiai lyg „darboterapijai,“ – mintimis dalijasi Kęstutis.

„Silva“ namuose įrengtos sąlygos pasivaikščioti miško takais, kurie pritaikyti lengvai judantiems žmonėms ir besinaudojantiems vaikštynėmis ar lazdelės pagalba. Planuodami įkurti šiuos namus, K. Aleksejūnas su žmona lankėsi ne vienoje modernioje įstaigoje Lietuvoje ir užsienyje – Švedijoje, Gotlande, Latvijoje. Lietuvoje aplankė Vilniuje ir Kaune įkurtus senelių namus, o „pasisėmus“ gerųjų patirčių, „Silva“ namai kurti taip, kad žmogus jaustųsi ramus ir saugus. Žmoną giriantis K. Aleksejūnas sako, kad daug darbo ir idėjų sugalvota būtent žmonos.

Aušra pasakoja, kad norint į veiklas įtraukti senjorų namų gyventojus, planuojama pastatyti šiltnamį, kur augs prieskoniniai augalai, taip pat bus organizuojamos ir jų degustacijos, veiks miško biblioteka. „Čia veiklų tikrai netrūks ir skirtingų pomėgių gyventojams. Įvairios terapijos gali žmogų nuraminti, padaryti sveikesnį. Taikysime gyvensenos mediciną, kuri šiuo metu yra labai išpopuliarėjusi. Pagyvenę žmonės neturi jokio noro kažką imti ir daryti, todėl bandysime juos sudominti siūlydami kūrybą, dvasines praktikas ir poilsį gamtoje. Kiekvienas žmogus siekia prasmingo laiko, vyresnio amžiaus žmonės ne išimtis,“ - įsitikinusi moteris.

 

 

Du korpusai viename pastate

Naujieji „Silva“ namai bus dalinami į dvi dalis. Vienu metu šiuose namuose galės gyventi 24 gyventojai. Dalis namų pritaikyta negalią turintiems žmonėms. Visi kambariai turi rekuperatorius, terasas, dušus, tualetus, kitą reikalingą inventorių. Nors „Silva“ namuose gyvens žmonės, kuriems reikalinga priežiūra, jie neketina tapti ligonine. „Nesinori žmogų tik paguldyti, pamaitinti maistu, vaistais ir viskas. Praktiškai išbandau japono profesoriaus Qing Li įrodytą teoriją: gamta ir terapija žmogų nuramina, o tada sustiprėja ir sveikata,“ – įsitikinusi moteris. – „Kita namo pusė bus skirta veikloms vykdyti: organizuosime miško terapines stovyklas, išbandysime praktiškai gyvensenos medicinos naujoves, rengsime senjorų savaitės stovyklas.“ Aušros vyras priduria: „Norime, kad atvažiuotų vaikai, atsivežtų savo tėvus, pabūtų su jais savaitgalį ir paliktų senjorus bent savaitei čia pagyventi.“

„Silva“ namų savininkas pasakoja, kad ketina įdarbinti septynis žmones nuolatiniam darbui, o kitus reikalingus specialistus kvies konsultacijoms pagal poreikį. Dabar suformuota darbuotojų komanda yra molėtiškiai, kurie patys kreipėsi darbo klausimais išgirdę žinią, kad tokie namai bus statomi Molėtuose.

 

 

Pažangūs Molėtai

Kuriant „Silva“ namus, kaip pasakojo K. Aleksejūnas, nebuvo jokių sunkumų dėl projektų ar dokumentų tvarkymo, vyras pastebi, kad šiame krašte sutikti žmonės yra ypač geranoriški ir maloniai padeda. „Norisi, kad Molėtai būtų pažangūs ir turėtų tai, ką turi užsienio valstybės, kad ši geroji praktika būtų įgyvendinama savame krašte. Čia turtinga mūsų gamta ir žmonės, siekiantys dvasingumo, konkretumo. Tikimės žmonių palaikymo, nes visi apie tave spręs iš tavo darbų, o ne kalbų,“ – pokalbį baigia Kęstutis Aleksejūnas.

 

 

Nuotraukos iš "Silva namai" archyvo

2023-05-25