„Valtinė“: įvertink aplinką ir tada galvok, kuo užsiimti

 

Aštuonioliktasis Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro „Tikros istorijos“ pasakojimas.

 

Ilgą laiką žmonės žinojo tik Palūšės valtinę, o Romo Cesiulio ir jo žmonos Loretos dėka, Molėtai, kaip ežerų kraštas, gali pasidžiaugti turintis savąją „Valtinę“. Prieš 14 metų Mindūnuose įmonę įkūrę vilniečiai, kuriuos šiandien galime vadinti tikrais molėtiškiais, sėkmingai vysto vandens transporto pardavimo ir serviso veiklas. Romas didelį rūpestį išreiškia dėl natūralios gamtos išsaugojimo ir jos puoselėjimo. Tai atsispindi tiek vyro darbinėje, tiek visuomeninėje veikloje.

 

Romas Cesiulis ir žmona Loreta. Valtinės savininkai.
Romas ir Loreta Cesiuliai. Asmeninio archyvo nuotrauka.

 

Gyvulių nepirko

Romas Cesiulis su šeima prieš 18 metų atsikraustė gyventi į Molėtų rajone esantį Mindūnų kaimą. Ši vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai – čia buvo Romo tėvų nupirkta, bet negyvenama sodyba, o ir šilti vaikystės prisiminimai, kaip magnetas traukė vyrą į šį Lietuvos kraštą. „Mūsų vaikas buvo gimęs prieš kokį pusmetį, tada atsivežiau žmoną į Mindūnus ir sakau jai, kad čia gyvensime. Ji tik juokėsi iš manęs,“ – su šypsena pasakoja vyras ir prisimena ypatingas savo vaikystės akimirkas Molėtų krašte. – „Kai gyvenime ieškai kažkokio kelio, pradedi žiūrėti į provinciją. Juo labiau, kad visos vasaros yra praleistos pas senelius kaime. Gražiausios vaikystės dienos prabėgo prie Siesarties ežero. Čia viskas buvo artima, pažįstama ir miela, todėl ir atsirado noras čia atsikraustyti.“

Iškeitus miesto šurmulį į ramybę Molėtų rajone, nauja užduotimi tapo sugalvoti ką Romas čia veiks: „Tėvai įsivaizdavo, kad įsigysime gyvulių ir gyvensime taip, kaip čia įprasta. Pasakius, kad gyvulių aš nepirksiu kilo klausimas: o tai kaip tada gyvensit?“ Tuomet dar naujakurys, o šiandien – tikras molėtiškis, Romas prisimena kažkada perskaitytus žodžius, kad reikia žiūrėti į aplinką ir sugalvoti kuo tu gali užsiimti. „Taip ir gavosi, kad Molėtai – gražus ežerų kraštas. Mes su žmona pradėjome nuo baidarių nuomos. Išvystėme turizmo verslą ir atsitiko 2008 metų krizė, o mes jau buvome pradėję ir prekyba užsiiminėti. Tada tą krizę išgyvenome su baidarių nuoma. Paskui, laiptelis po laiptelio, vėl pradėjome vystyti prekybą ir atsidarėme parduotuvę Vilniuje,“ – pasakoja Romas. Vyras džiaugiasi, kad net ir įkūrę parduotuvę Vilniuje, su šeima gali gyventi ir dalį įmonės veiklos vykdyti ten kur gyvena – Molėtų rajone. Netgi kelionė iki darbo vietos Vilniuje trunka trumpiau, nei keliaujant pačiame Vilniuje nuo vieno iki kito reikiamo taško.

 

Viskas, kas prie valties

Molėtiškių įmonės pavadinimas, regis, kalba pats už save – „Valtinė“ užsiima valčių ir įvairių jų priedų prekyba, teikia vandens transporto serviso paslaugas. Valtinėje sau reikiamų prekių suras žvejai mėgėjai, žmonės, mėgstantys poilsį ant vandens ar naudojantys vandens transportą profesinei veiklai. Visą platų siūlomų prekių asortimentą galima rasti elektroninėje parduotuvėje https://boatshop.lt/ .

Įmonėje dirba 6 darbuotojai, vieni jų – Vilniuje, kiti – Mindūnuose. Būtent Mindūnai yra ne tik Romo šeimos gyvenamoji vieta, bet ir pagrindinė įmonės būstinė. „Čia turime serviso dirbtuves, kur atliekame vandens transporto komplektavimo, aptarnavimo ar remonto darbus,“ – sako verslininkas, kurio įmonė veikia ne tik kaip pardavėjas ir gamintojas. UAB „Valtinė“ yra oficialus kelių gamintojų atstovas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. „Daugiausia dėmesio skiriame vandens transporto elektrifikacijai, esame kelių elektrinių valčių variklių, akumuliatorių gamintojų atstovais.“ – džiaugiasi įmonės vadovas.

„Valtinės“ komanda dalyvauja ir lankosi tarptautinėse parodose, kur užmezgami verslo kontaktai. Lietuvoje yra laivybos parodų stygius, todėl molėtiškių komanda su savo produktais ne kartą dalyvavo tokios tematikos parodose Latvijoje ir Estijoje. Taip pat, kaip lankytojai, verslo kontaktų ieško kitose vakarų Europos šalių laivybos parodose ir verslo kontaktų mugėse.

 

„Valtinės“ parduotuvė
„Valtinės“ parduotuvė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

 

Jaučia socialinę atsakomybę

Romas džiaugiasi matydamas, kad žmonės vis sąmoningiau vertina gamtos tausojimo svarbą. Jis tvirtina, kad elektriniai varikliai yra ateities tendencija, tai vienas iš atsakingų gamtos tausojimo būdų. „Šiuo metu nereikia registruoti valčių ir katerių variklių, tad galima pasikabinti bet kokį vidaus degimo variklį ir plaukti, nesvarbu ar dūmija, tepaluojasi. Kai nebėra būtinos registracijos, kaip vieno iš kontrolės metodo, kad nebūtų įvežami ir parduodami varikliai, kurie neatitinka Europos sąjungos teisės aktų, mes stengiamės propaguoti elektrinių variklių pasirinkimą, kaip puikią alternatyvą mūsų vidaus vandenims ir ypač mūsų krašto švariems ežerams,“ – sako visas elektrinių variklių savybes žinantis verslininkas, parduodantis juos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Molėtiškis verslininkas ne kartą teikė raštus LR Aplinkos ministerijai, atkreipdamas dėmesį, kad prie taršos mažinimo gali prisidėti ne tik sausumos, bet ir vandens transportas.   

Romas pripažįsta, kad anksčiau iškildavo daug diskusijų, dėl brangesnių elektrinių variklių, bet dabar patys pirkėjai, žvejai dalinasi savo patirtimi ir turi svarių argumentų, patvirtinančių tokių variklių naudą. Visų pirma, nėra ribojimų plaukimui su elektriniu varikliu, o regioniniame parke su benzininiu motoru galima plaukti tik nuo birželio 21 dienos. Kiti žavisi elektrinio variklio tyliu veikimu ir teigia, kad be papildomo elektrinio variklio krovimo ežere galima tyliai plaukioti daugiau nei dvi dienas, tuo pačiu nejaučiant jokio tepalų ar degalų kvapo. Renkantis tokį variklį, kitokius priedus, Romas su savo komanda visuomet pasiruošę pakonsultuoti ir padėti išsirinkti tinkamiausią prekę. Verslininkas džiaugiasi galėdamas pasiūlyti pirkėjams kokybiškas, gamtos neteršiančias prekes.

 

Nemažėja norinčių išplaukti į ežerus

Nors Romo tėtis skeptiškai žiūrėjo į sūnaus šeimos verslą, šiandien „Valtinė“ – daugiau nei dešimtmetį sėkmingai gyvuojanti verslo idėja. Priešingai nei buvo manyta, klientas, net ir nusipirkęs valtį ar kitą žvejybai ar poilsiui ant vandens skirta prekę,  dažnai nori atsinaujinti ar papildyti esamą inventorių, todėl vėl sugrįžta į „Valtinę“. Ir pats Romas mato potencialą vandens transporto bei kitų priedų prekyboje: „Nors pas mus dar nėra tai taip populiaru, kaip Skandinavijos šalyse, žmonės atranda šią veiklą. Nemažėja norinčių išplaukti į ežerus.“ Juk Molėtai – ežerų kraštas, kurį žmonės renkasi poilsiui. Pasak Romo, pramoginė, poilsinė laivyba – mūsų ateitis, ir pasiūlyta paslauga praleisti dieną ant vandens, suteikiant tam sąlygas bei visą įrangą, vieną dieną taps tikrai patraukliu verslu.

Molėtiškiui verslininkui Molėtai patrauklūs ne tik ežerais, bet ir sąlygomis kurtis verslui. Ypatingai laukiama kelio Utena – Vilnius rekonstrukcija, kuri Molėtus padarytų dar patrauklesniu ir patogiau pasiekiamu kraštu. Tačiau yra kita šio medalio pusė: „Yra dviprasmiškų dalykų. Kai visi skatiname turizmą, atvažiuoti žmones, apgyvendinti, tai yra neblogai, sveikintina, bet iš kitos pusės skaudu matyti prišiukšlintas, išvažinėtas pakrantes ar miškus. Čia gyvenantieji turime dar nestipriai paveiktą aplinką, gamtos teikiamą ramybę. „Mūsų krašto turizmo sektorius dažnu atveju susijęs su gamtos ištekliais, todėl būtinas balansas tarp to turizmo gausos ir kokybės, kad Molėtų gamtos grožiu bei švaria aplinka būtų galima džiaugtis dabar ir ateityje,“ – mąsto gamta besirūpinantis molėtiškis.

 

Veltinės servisas Mindūnuose
„Valtinės“ servisas Molėtų rajone, Mindūnuose. Asmeninio archyvo nuotraukos.