Pirmasis saulės parkas Molėtų rajone – tvaresnės plėtros link

 

Saulės parkas „Vytis“ yra lietuviško kapitalo įmonės UAB Solet Technics vystomas projektas, kuris įgyvendinamas Molėtų rajone. Čia privačių namų ir butų savininkai gali įsigyti dalį parko ir tapti elektrą gaminančiu vartotoju,  o tokiu būdu sumažinti elektros energijos sąskaitas net iki trijų kartų.

Vystytojo parke naudojami pažangūs lietuviški moduliai su 30 metų gamintojo garantija, o visi reikiami elektrinės komponentai tik europietiškos kilmės. Gyventojai jau gali rezervuoti nutolusią saulės elektrinės dalį Ignitis platformoje Saulės parkai. Iki 2020 m. spalio 21 d. galima pasinaudoti valstybės parama saulės parko dalies įsigijimui.

 

Projekto vystytojas pasirinko Molėtų rajoną dėl vietovės ypatybių

Projekto vystymo vietos paieškos užtruko ganėtinai ilgai. Buvo svarbu rasti vietą, kurioje saulės elektrinė veiktų kiek įmanoma našiau, o įrengimo ir eksploatacijos kaštai būtų optimalūs. Molėtų raj. Šliavelių k. vietovės pasirinkimą motyvavo gera padėtis ir palankus sklypo išsidėstymas, tinkama elektros tinklų infrastruktūra. Šios vietovės pasirinkimas, kaip tikimasi, užtikrins efektyvias statybas ir nesudėtingą elektrinės priežiūrą.

Molėtų rajono savivaldybei suteikus pagalbą operatyviai ir sklandžiai pakeisti sklypo paskirtį į tinkamą projekto vystymui, projekto vystytojai džiaugiasi, kad saulės elektrinė prisidės prie šio rajono savivaldybės siekiamo tvarios plėtros tikslo.

 

Efektyvesni fotovoltiniai saulės moduliai užtikrins didesnę investicinę grąžą

Šiam saulės parkui įrengti naudojami efektyvūs 440 vatų galios pusinių monokristalinių foto elementų (angl. half-cut), dvipusiai (angl. bifacial), stiklas-stiklas (angl. glass-glass) moduliai, kurie yra pagaminti taip, kad generuotų elektros energiją tiek iš priekinės, tiek iš galinės modulio pusės. Gaminant elektros energiją su šiais moduliais yra panaudojama ne tik tiesioginė saulės šviesa, bet ir jos atspindžiai. Ši technologija leidžia pasiekti didesnį modulių efektyvumą, lyginant šią sistema su įprastais saulės moduliais.

Saulės parke „Vytis“, atsižvelgiant į mūsų šalies geografinę padėtį bei orus, tikimasi pasiekti 10-12 proc. papildomą efektyvumą per metus, dėl dvipusės modulio technologijos. Pirkėjams per visą elektrinės eksploatacijos laikotarpį ši technologija padės sugeneruoti didesnį elektros energijos kiekį ir sumažins saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpį, o kainuos tiek pat, kiek standartinė saulės elektrinė.

 

Saulės parkas „Vytis“ veiks bent 25 metus

Nepertraukiamas saulės parko veikimas garantuojamas visam elektrinės gyvavimo laikotarpiui, kuris, pagal „Ignitis“ platformos reikalavimus projekto vystytojams, šiuo metu yra 25 metai. Vertėtų paminėti, kad šio parko moduliams yra suteikiama 30 metų gamintojo garantija. Taigi, jeigu teisinis reguliavimas leis, parkas veiks 30 ir daugiau metų. Po šio laikotarpio saulės parką vystytojas utilizuos savo sąskaita, t.y. parko bendrasavininkams papildomai nekainuos.

 

Elektrinės perdavimas gyventojams – jau 2021 metais

Įrengtos saulės elektrinės perdavimas klientams yra numatytas 2021 m. vasario mėnesio pabaigoje. Po elektrinės perdavimo, „Vyčio“ bendrasavininkai galės naudotis parke gaminama elektros energija. Saulės pagamintos elektros energijos sezonas Lietuvoje paprastai prasideda nuo kovo pradžios ir tęsiasi iki spalio pabaigos, taigi parkas bus paruoštas naujam sezonui laiku.

 

Kam skirtos nutolusios saulės elektrinės?

„Turbūt galima drąsiai sakyti – kone visiems. Pirmiausia, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, neturi savo namo, ar namų stogai, vietovė yra netinkami įrengti elektrinę, norintiems naudoti švarią energiją, prisidėti prie aplinkos tausojimo. Be to, tai fantastiška galimybė investavimo prasme“, – komentuoja Solet Technics direktorius Andrius Karazinas.

Anot jo, vis dar galima susidurti su klaidinga nuostata, kad elektrinę apsimoka išsipirkti tik tuomet, kai sunaudojama daug elektros energijos. „Tai netiesa, elektrinė saulės parke gali būti naudinga net ir tiems, kurie sunaudoja nedaug elektros energijos. Galima išsipirkti kad ir pusę kilovato. Turintys televizorių, šaldytuvą, šviesos lempas ir naudojantys kasdienius buitinius prietaisus, jau tikrai gali svarstyti apie elektrinės įsigijimą saulės parke“, – pastebi pašnekovas.

Be to, pasak A. Karazino, elektrinė yra ir investavimo priemonė. „Skaičiuojama, kad saulės elektrinės atsipirkimas, pasinaudojus APVA kompensacija, yra apie 7-8 metai, o po šio laikotarpio elektrinė dar mažiausiai 16-17 metų gamins saulės energiją. Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti apie 6 proc. investicijos grąžos kasmet“, – sako pašnekovas.

 

Iki 3230 Eur parama saulės parko ar elektrinės įsirengimui

Nuo 2020 m. rugsėjo 21 d. iki spalio 21 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia fizinius asmenis teikti registracijos formas finansavimui (kompensacijoms) gauti pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 4 prioriteto „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ 04.1.1-LVPA-V-114 priemonę „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose“.

Daugiau informacijos apie vykstantį kvietimą galite rasti: https://www.apva.lt/paskelbtas-kvietimas-nedideliu-iki-10-kw-galios-saules-elektriniu-isirengimui-3/

Užpildyti paraišką padės ir konsultaciją suteiks UAB Solet Technics specialistai – susisiekite el. paštu info@solet.lt arba telefonu (8-5) 236 3691