Molėtų krašto verslininkų asociacija: versle labai svarbu bendradarbiavimas

 

Tai pirmasis pasakojimų ciklo apie Molėtų krašto verslo aplinką ir verslininkus pokalbis, kalbinant Molėtų krašto verslininkų asociacijos pirmininkę Raimondą Meiduvienę.

 

Molėtų krašto verslininkų asociacija, kuriai šiuo metu priklauso 24 nariai, buvo įkurta 2009 m. Pasak asociacijos pirmininkės Raimondos Meiduvienės, tai nėra dažnas atvejis, kuomet nedideliuose rajonuose vietos verslininkai susiburia į asocijuotą struktūrą ir tiek metų išlaiko tarpusavio ryšį, siekia bendrų tikslų.  

 

Asociacija Molėtuose – atvirai verslo bendruomenei

Molėtų krašto verslininkų asociacija, pasak jos pirmininkės R. Meiduvienės, yra atvira visiems verslininkams, veiklą vykdantiems Molėtuose, nepriklausomai, kur verslas yra registruotas. Šiuo metu daugelis asociacijos narių – smulkieji Molėtų rajono verslininkai, tačiau asociacija atstovauja įvairioms verslo sritims. Tai ir  turizmo paslaugų teikėjai, ir prekybos ar gamybos įmonės. Asociacijos pirmininkė džiaugiasi, kad plečiantis krašto verslininkų asociacijai, prie jos veiklų prisijungia ir didesni verslai, pavyzdžiui, viena didžiausių rajono įmonių – UAB „Hoda“.

„Asociacijos narių bendradarbiavimas pagrįstas tuo, kad tai yra nedidelis rajonas, daugelis pažįsta vieni kitus. Tarsi natūralu, kad tarp verslų atsiranda konkurencija, bet svarbiausia – žmogiškas ryšys, bendravimas, pasitarimai, o kartais ir paprasta pagalba,“ – mintimis dalinasi R. Meiduvienė ir priduria, kad nors ir nauji asociacijos nariai yra visuomet laukiami, tai nėra privalomas reikalavimas. Asociacija neturi tikslo didinti asociacijos narių skaičių, bet mielai priima visus verslininkus, pritariančius tokiai bendruomenei ir pareiškusius norą įstoti į asociaciją. Svarbiausia atvirumas, noras dalinantis idėjomis, siūlyti jas ar palaikyti, prisidėti prie idėjų įgyvendinimo.

 

Molėtų krašto verslininkų asociacijos nariai susitikime Inturkėje

 

Svarbus žingsnis – verslininkų atstovavimas vietos savivaldoje

Molėtų krašto verslininkų asociacija buvo įkurta išaugus poreikiui bendradarbiauti ne tik tarpusavyje, bet ir su savivaldybe. „Buvo juntamas nuolatinis poreikis bendradarbiauti su vietos savivaldos institucijomis, trūko verslo atstovavimo rajono savivaldybėje“ – teigia R. Meiduvienė. Pirmininkė džiaugiasi, kad toks bendradarbiavimas – vis sėkmingesnis. Prieš keletą metų sutelkta Molėtų rajono verslo taryba, kaip patariamoji Molėtų rajono savivaldybės tarybos institucija, padedanti jai formuoti rajono verslo plėtros strategiją bei kurti verslui palankią aplinką. Molėtų krašto verslininkų asociacijos pirmininkė pastebi, kad asociacijos nariai atstovauja ne tik rajono savivaldybės taryboje, jos sudarytose komisijose, bet ir Utenos regiono plėtros taryboje, Užimtumo tarnyboje, yra Molėtų miesto, Molėtų rajono VVG nariai.

Taip pat savivaldybėje įsteigtas verslo pagalbos fondas – krašto verslininkai vis aktyviau naudojasi smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programa. Palankiai vertinamos ir Molėtų rajono savivaldybės pastangos gerinant sąlygas, ruošiant sklypus verslo investicijoms, kuriančioms darbo vietas.

Verslas nuolat susiduria su problemomis, kurias išspręsti be savivaldybės pagalbos būtų neįmanoma. Asociacijos pirmininkė pastebi, kad taip pat reikalingas ir savivaldybės įstaigų, kitų bendruomenių įsitraukimas bendradarbiaujant su verslu, sprendžiant bendras problemas. Viena jų – turizmo sezoniškumas. Pasak R. Meiduvienės, Molėtų rajone reikalingi objektai, kultūrinės, muziejinės veiklos, visa tai, kas pritrauktų žmones skirtingais metų laikais ir prailgintų turizmo sezoną.

 

Nuolat besikeičianti verslo aplinka – verslo kasdienybė

Pati Raimonda Meiduvienė – buvusi vilnietė, nusprendusi sostinę iškeisti į Molėtus, kuomet su vyru pasinaudojo 2004-2006 m. Europos sąjungos pirmuoju paramos gavimo laikotarpiu: „Tik baigę darbus Vilniuje iš karto puolėme rašyti šitą projektą. Viskas įvyko labai greitai ir jau nuo 2006 metų pradėjome vykdyti veiklą - sodybos „Stirnelės viensėdis“ nuomą“.

 

Molėtų krašto verslininkų asociacijos pirmininkė Raimonda Meiduvienė (asmeninio albumo nuotrauka)

 

Pašnekovė pastebi, kad vienas didžiausių verslui kylančių iššūkių – jog versle nėra vienodų metų. „Kiekvieni metai yra skirtingi, nuolat turi tobulėti, keistis, prisitaikyti. Tai yra labai sunku, bet kitokio gyvenimo nebūna ir nebus. Vis nori stabilumo, bet jo versle nėra – keičiasi klientai, keičiasi ir jų poreikiai, visa aplinka, o taip pat ir konkurentai. Tai liečia visus verslus – nuolat turi tobulėti ir mokytis“ – patirtimis dalinasi R. Meiduvienė ir priduria, – „Taip, turizmo srityje konkurencija mūsų rajone yra labai didelė, tačiau čia, kaip ir kitose verslo srityse, labai svarbu mokėti suprasti, surasti ir išgryninti savo išskirtinumą. Juk turizmas labai įvairus – vieni siūlo ramų, kiti skatina aktyvesnį poilsį, rengia šventes ar kitais būdais stengiasi išlikti konkurencingoje aplinkoje. Pavyzdžiui, mes labiau orientuojamės į ramų poilsį ir tai bandom labiau išryškinti.“  

Stebėdama šiandieninę verslo situaciją Molėtų rajone, verslininkų asociacijos pirmininkė džiaugiasi vis labiau augančiu rajono verslo aktyvumu, noru atsinaujinti. Molėtų krašto verslininkų asociacija šiuo metu taip pat vykdo du Europos sąjungos finansuojamus projektus: „Pagalba verslo pradžiai Molėtuose“ ir „Verslo kūrimo skatinimas Molėtų mieste“.

Nors, pasak R. Meiduvienės, projektų reikalavimai tampa sudėtingesni, su daugiau technologinių reikalavimų, tikintis inovatyvių verslo vystymo sprendimų, norinčių įgyvendinti projektus, pasinaudoti įvairiomis paramomis skaičius nemažėja. „Smagu, kad verslininkai vis daugiau bando ir sugeba tikslingai pasinaudoti įvairiomis paramomis. Čia atsikrausto ir jaunos šeimos, kurios nori ne tik čia gyventi, bet ir dirbti. Jie nebijo net ir žemės ūkio darbų, noriai augina šparagus, braškes ar dar kokias daržoves, uogas“ – pastebi pašnekovė.

Molėtų krašto verslininkų asociacijos pirmininkė tikisi, kad ateityje Molėtų krašte atsiras ir didesnių verslų, kuriančių darbo vietas. Besikeičianti verslo aplinka, tikimasi, atitiks ir rajono plėtros strategijoje numatytus verslo prioritetus – draugiškus aplinkai, aukštųjų technologijų verslus.