Dirbantiems savarankiškai – socialinės garantijos karantino metu

 

 

Paskelbus visuotinį karantiną, nuo pandemijos nukentėję savarankiškai dirbantys asmenys, gali gauti fiksuoto dydžio išmoką ir pasinaudoti kitomis paramos priemonėmis.

 

FIKSUOTO DYDŽIO IŠMOKA:

Savarankiškai dirbantys asmenys ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu ir vieną mėnesį po jo, gali gauti 260 eurų fiksuoto dydžio išmoką, jeigu atitinka šias sąlygas:

•   Savarankiška veikla registruota bent 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki karantino ir ekstremalios situacijos paskelbimo dienos.

•   Dėl ūkinės veiklos ribojimų asmuo įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą, kurį galima rasti čia: https://bit.ly/2XegYyy

•   Gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršija 642 eurų „ant popieriaus“.

•   Jei tai juridinis asmuo, jis negali būti bankrutuojantis ar likviduojamas.

 

ĮMOKŲ ATIDĖJIMAS.

Nuketėję nuo COVID-19 savarankiškai dirbantys asmenys VSD įmokų galės nemokėti už karantino laikotarpį, o padengti susidariusią skolą be palūkanų bus galima per 5 metus. PSD įmokas už karantino laikotarpį savarankiškai dirbantys gyventojai galės sumokėti per dvejus metus. Net ir nemokėdami PSD, šie gyventojai gali gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Po karantino, PSD įmokos bus mokamos kaip įprasta.

 

NEDARBO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKA.

Ne trumpesnį nei 12 mėnesių stažą per dvejus su puse metų iki užsiregistravimo Užimtumo tarnyboje sukaupę nedarbo socialiniu draudimu drausti individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai, kuriems suteiktas bedarbio statusas, gali gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką – ji mokama 9 mėnesius.

 

LIGOS IŠMOKOS NESERGANČIO VAIKO PRIEŽIŪRAI.

Šiuo ypatingu laikotarpiu atsiradus būtinybei prižiūrėti darželinuką, priešmokyklinuką pradinuką ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia savarankiškai dirbantiems tėvams, globėjams, seneliams, gali būti mokamos ligos išmokos. Teisės gauti ligos išmokas neturi dirbantys su verslo liudijimu. Ligos išmoka mokama, jei savarankiškai dirbantis asmuo turi ne trumpesnį nei 3 mėnesių stažą per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių stažą per paskutinius dvejus metus iki nedarbingumo pažymėjimo išdavimo. Nuo 2021 m. vasario 1 d. dirbančiam savarankiškai ligos išmoka priklausys, jeigu bus susimokėjęs įmokas už paskutinį mėnesį iki nedarbingumo pradžios.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paveikslėlis

 

Sausio 6 d. vykusio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdyje ekonomikos ir inovacijų ministrė pranešė, kad yra planuojamas antrasis pagalbos paketas nuo koronaviruso pandemijos ypač nukentėjusiam verslui, tame tarpe ir savarankiškai dirbantiems.