Arvydas Satkūnas: kokybiškas medus kainuoja

 

 

Dvidešimt penktasis „Tikros istorijos“ pasakojimas.

 

Nors šiemet vasaros šiluma ir neskubėjo ateiti į mūsų kiemus, įvairiaspalviai žiedai vis labiau patraukė kiekvieno žvilgsnį. Vieni džiaugiasi žiedais, o bitėms ir bitininkams – pats darbymetis. Bitininkystė – daug darbo ir žinių reikalaujantis amatas, kurio subtilybėmis bei patirtimi dalinasi Molėtų rajono bitininkų draugijos „Bitininkų spiečius“ pirmininkas Arvydas Satkūnas.

 

Bitininkų draugijos veikla

Bitininkų draugijos pirmininku Arvydas tapo 2019 metais. Kaip jis pats sako, tokių pareigų imtis pastūmėjo aplinkybės ir patys bičiuliai bitininkai. Vyras džiaugiasi, kad sulaukė kolegų bitininkų pasitikėjimo, kuris ypatingai svarbus tokioje pozicijoje. Arvydas atsakingai žiūri į savo pareigas ir su dideliu noru jas vykdo, padėdamas kitiems bičiuliams bitininkams.

Molėtuose bitininkų draugija gyvuoja jau daugelį metų – 2020 metais paminėtas veiklos 40-metis. Draugijoje šiuo metu yra 112 narių. Nors šis skaičius nemažas, greičiausiai tai tik pusė žmonių, kurie Molėtų rajone augina bites. Galutinai nėra žinoma, kiek asmenų savo sodybose turi įsirengę avilius ir kiek iš tikrųjų bičių augintojų yra mūsų krašte.

Įvairūs seminarai ir mokymai – tai neatsiejama bitininkų draugijos veiklos dalis. „Stengiuosi, kad seminaruose visada dalyvaujautų tie, kurie nesenai tapo bitininkais. Aš pats dalinuosi sukaupta informacija: bičių priežiūra, bičių higiena, bičių ligos, tai labai svarbios temos mūsų veikloje,“ – pabrėžia Arvydas. Einant bitininkų draugijos pirmininko pareigas, tenka atlikti rimtus darbus, tačiau tai ne tik įvairių ataskaitų rengimas bei teikimas. Draugijos pirmininkas – tarsi bičių daktaras, kadangi būtent jis turi pasirūpinti vaistais bitėms, o į jį gali kreiptis visi auginantys bites.

Kita, daug smagesnė veikla, draugijos narius suburti į šventes, kur ne tik puikiai praleidžiamas laikas, bet ir galima sėkmingai realizuoti savo produkciją. „Šiemet rugpjūčio pirmąjį savaitgalį Ukmergėje bus bitininkų šventė, visus kviečiame dalyvauti,“ – kvietimu dalijasi Arvydas paminėdamas, kad tai šventė bitininkus kasmet suburianti vis kitame mieste.

 

Draugijos vėliava (asmeninio albumo nuotrauka)

 

Kokybiško medaus paslaptys

„Molėtai labai palankus kraštas bitininkystei,“ – tvirtina „Bitininkų spiečius“ draugijos pirmininkas. Vyras pasakoja, kad bitėms ypač svarbu, jog būtų tinkamu laiku tręšiami aplinkiniai laukai. Tai turi didžiulę įtaką medaus kokybei. „Yra įstatymas, kuriame parašyta, kad žemdirbiai, kurie nori tręšti laukus su cheminėmis medžiagomis, apie tai turi pranešti šalia esantiems bitininkams, o purkšti laukus galima tik nuo 20 valandos vakaro,“ – su rūpesčiu pasakoja bitininkas, pabrėždamas, kad labai svarbu laikytis šių taisyklių. Nesilaikant jų neretai susilaukiama ir baudų. „Kiek buvo ištirta, pas mus Molėtuose daugiausiai yra būtent ekologiško medaus. Pridaviau mėginius ir aš, ištirs ir man visą medų, visus jo elementus,“ – džiaugiasi Arvydas ir tikisi gauti specialų ženklinimą. Pasak jo, kiekvienam bitininkui didelė garbė turėti specialų Lietuvos bitininkų sąjungos kokybės ženkliuką ir medaus skanautojams tiekti tyrimais pripažintą, kokybišką medų, kuris yra praktiškai geriausias savame krašte. Molėtų rajone tokio įvertinto medaus turėtojų yra ne vienas, tačiau tikimasi, kad ateityje jų tik daugės.

„Kokybiškas medus kainuoja,“ – tvirtai sako Arvydas, pasakodamas kiek daug darbo reikia įdėti, kad tokį medų pavyktų gauti. O kaip medaus kokybę patikrinti namų sąlygomis? „Tai galima padaryti labai paprastai, tiesiog ant popieriaus juostelės užtepus medaus, pabandyti jį uždegti. Kokybiškas medus nedega, o jei dega, vadinasi jame daug perdirbto cukraus ir nėra kokybės tokiame meduje,“ – pasakoja bitininkų draugijos pirmininkas.

 

Bitininkai mokymuose (asmeninio albumo nuotrauka)

Bitininkavimo ypatybės

Bitės žiemos metu būna daug ramesnės, bet sausio mėnuo yra tas laikas, kai 40 avilių šeimininkas jau skuba patikrinti kaip laikosi jo draugės bitutės. Būna įvairių situacijų, pavyzdžiui, išaugus bičių šeimoms, žiemos pabaiga būna pats metas jas pamaitinti, o atsitinka ir taip, kad bitininkai randa ir tuščią avilį - jei bitės serga, tačiau dar pajėgia išskristi, jos palieka avilį ir nemiršta namuose, išskrenda į gamtą. Dar pačioje bitininkavimo pradžioje taip yra atsitikę ir Arvydui.

Apie bičių veislių gausybę, Arvydas taip pat gali pasakoti daug. Pasirodo, netgi, ne visos bitės kanda. „Bakfasto veislės labai geros, yra Karnika veislė, itališkos, lietuviškos veislės labai vertinamos,“ – vardina Arvydas ir skaičiuoja, kad vieną kartą jam teko suskaičiuoti net 58 bičių įkandimus! Pats Arvydas bitininkauti pradėjo 2009 metais: „Pirmą avilį pirkau iš molėtiškio, kuris bitininkavo nuo pokario laikų.“ Bitės Arvydui nebuvo naujiena – anksčiau bitininkyste užsiėmė jo mama. Dabar vyras turi apie 40 avilių, bet neatmeta galimybės, kad greitu metu avilių skaičius išaugs iki 50. Būtent toks avilių skaičius yra vidutinio bitininko rodiklis, o stambesnieji bitininkai yra tie, kurie laiko virš 100 avilių.

Molėtų rajono bitininkai savo produkciją realizuoja visur. Vasara – tai poilsiautojų metas, kai pastarieji išperka didelę dalį medaus. Taip pat molėtiškių sukamas medus pasiekia ir užsienio šalis – Angliją, Olandiją. Medaus poreikis toks didelis, kad medaus pardavimui parduotuvėse ar turguose tiesiog nebelieka. „Pernai per sezoną prisukau beveik toną medaus. Midaus pasidarau, vyno gero turiu, bet jo nepardavinėju,“ – juokiasi Arvydas ir pamini, kad norint paragauti tokio midaus, reiks apsilankyti pas jį svečiuose.

 

Arvydo produkcija (asmeninio albumo nuotrauka)

 

Ateities perspektyvos

Bitininkų pirmininkas pastebi, kad Europos sąjugos pinigais naudojasi dauguma bitininkų – tai labai reikalinga finansinė parama. Šių pinigų pagalba bitininkai įsigyja kokybiško inventoriaus: medsukių, džiovyklų, modernių avilių. „Bičių ūkiai gali tobulėti pasirinkus kokybiškus ir lengvus, daugiaaukščius avilius. Modernizuojama visa įranga, dėl to lengvesniu procesu tampa tiek žiedadulkių rinkimas, tiek bičių duonelės kūlimas. Geras inventorius labai svarbu, nes galima tobulai gyventi iš šio amato,“ – pastebėjimais dalinasi „Bitininkų spiečius“ draugijos pirmininkas, pats laukdamas projekto, pagal kurį galės įsirengti epiterapinį namuką. Tai namukas, kur galima pabūti kartu su bitėmis ir, netgi, miegoti. Bičių ūžimas, zyzimas ir juntama vibracija kaip mat atpalaiduoja. Arvydas sako, kad mūsų rajone tokių namelių jau yra ir ateityje tai gali būti ne tik pramoga sau, bet ir kitiems.

Dar viena bitininko ambicija – sukurti bitininkų biblioteką: - „Planuoju įrengti biblioteką bitininkams, esu gavęs profesoriaus Albino Jaruševičiaus sukauptas knygas šia tema. Tai įvairios vertingos knygos ir paties profesoriaus išleistos, kiti moksliniai darbai, įvairūs leidiniai sukaupti Europos mąstu. Visą sukauptą literatūrą man perdavė profesoriaus sūnus.“

Pradėti bitininkauti – nelengva, bet verta. Ypač tokiame rajone, kaip Molėtai, kur bitininkas visada sulauks pagalbos. „Molėtuose viskas tikra. Žmonės tikresni. Po kitus rajonus važinėjame, daug matome, bet pas mus bitininkas bitininko neapgaus. Mes labai draugiški,“ – savo žodžiais neabejoja Arvydas Satkūnas.

 

2022-06-10