„Giedra Galerija“: į Vilniaus senamiestį atvežiau Molėtų tylą

 

Dvidešimt trečiasis „Tikros istorijos“ pasakojimas.

 

Vilniuje esančioje Pilies gatvėje (galerijoje AUTOPORTRETAS) iki balandžio 24 d. vyksta paroda „Debesų ganyklos“. Šioje parodoje eksponuojami dailininkės Giedros Purlytės Molėtų rajono įkvėpti ir čia nutapyti meno kūriniai, kurie tarsi „kviečia į ramybės slėnį, kur nameliuose tarp ežero aslos ir debesų stogo kukliai glaudžiasi vaikystės prisiminimai“. Molėtų gamtos apsuptyje moteris ne tik atrado meno erdvę, bet ir įkūrė galeriją, kurią pamatyti yra kviečiami visi.

 

Gražesnės vietos nerado

Nuo 2019 m. Giedra gyvena ir kuria Svobiškėlio kaime, Molėtų rajone. Moteris kartu su vyru džiaugiasi atradę savo sodybą prieš pat karantiną, nes laisvesnį laiką išnaudojo sodybos tvarkymuisi ir remontui. Taip turėjo veiklos ir nenuobodžiavo visą karantininį laikotarpį. Sau tinkančios sodybos šeima ieškojo ilgai: „Molėtus atradome tik įsigiję sodybą. Jos ieškojome tris metus ir pagaliau radome puikią vietą. Išnaršėme visą Lietuvą, ieškojome gražios vietos. Gražesnės nei čia – neradome.“ Nors pačius Molėtus šeima atrado tik prieš karantiną, Giedra Alantos karštą, šalia kurio ir yra Svobiškėlio kaimas, atrado prieš daug metų, kuomet dalyvavo plenere ir mėgavosi kūrybine erdve Alantos dvare. „Turiu pasakyti, kad per 15 metų šis dvaras labai pagražėjo, susitvarkė, o ir bokštas dabar jau pastatytas. Dar labai džiaugiuosi sutvarkyta sinagoga, viskas tik gražėja,“ – įžvalgomis dalinasi Alantos kraštą pamilusi menininkė.

 

„Giedra galerija" asmeninio albumo nuotrauka

 

Galerija ant ežero kranto

Giedra pasakoja, kad įkurti savo galeriją svajojo ilgą laiką, tik ją įsivaizdavo standartiškai – galerija Vilniaus senamiestyje, kažkur Užupyje ar panašioje vietoje. Ir pavadinimas „Giedra galerija“ jau senai įsitvirtinęs menininkės širdyje. Tik tai, kad tikroji galerija bus visiškos gamtos apsuptyje ir lankytojus stebins privačios sodybos vienkiemyje, Giedra net neįsivaizdavo. Įsigijus buvusią kaimo turizmo sodybą su atskiru namu pritaikytu šventėms, sodybos šeimininkai sugalvojo naują idėją erdvės įveiklinimui. „Mes tikėjomės, kad čia atvažiuos vaikai, draugai ir giminės, bet kaimo turizmo sodybos nenorėjome. Viską labai paspartino pandemija – jai prasidėjus, tiesiog labai natūraliai atėjo supratimas, kad tokios galerijos tai nėra nesąmonė, o visiškai logiška, kad žmonės grupelėmis atvažiuoja į gamtą pasigrožėti menu,“ – mintimis dalinasi menininkė, pasiūliusi žmonėms meną pamatyti kitaip – dar įdomiau. Kiekvienas svečias ištrūksta iš didmiesčio triukšmo ir patenka į ramybės oazę, kuri leidžia nutilti, įsiklausyti, išgerti arbatos, apsidairyti ir pasivaikščioti... arba išsimaudyti visai netoliese tyvuliuojančiame ežere.

 

„Giedra galerija" asmeninio albumo nuotrauka

 

Planų įgyvendinimo link

Dar nesulaukus pirmojo „Giedra galerija“ gimtadienio, spėta nuveikti daug. Į pernai metų vasarą vykusį galerijos atidarymą susirinko virš 50 žmonių, kai ne visada tiek pavyksta sulaukti Vilniaus galerijose. Parodos metu buvo pristatyti Giedros tapybos kūriniai ir jos mamos keramikos darbai. Giedra nėra vienintelė menininkė šeimoje, jos mama keramikė, brolis – Audris Purlys – skulptorius, o vyro brolis – Vaidas Žvirblis – knygių iliustratorius, tapytojas bei skulptorius. Nenuostabu, kad meniškų ateities planų sodybos šeimininkė turi daug, vienas iš jų – menų takas, kuriame savo vietą jau atrado pirmosios Vaido Žvirblio ir Aido Striogos skulptūros.

Taip pat pernai Giedra organizavo plenerą, kuriame susibūrė 9 dalininkai, o plenero metu nutapytų paveikslų paroda vyko Alantos dvare. „Šiais metais pleneras truks ilgiau, bus kaupiama galerijos kolekcija, sukurta paroda. 2022 metų plenerą lydės kultūrinės programos. Viena jų, kaip tikimasi – renginys Alantos sinagogoje. Ten vyks Lietuvos dailininkės Rūtos Eidukaitytės, tapančios sinagogas, paroda. Menininkė ne tik tapo, bet ir dainuoja, yra išleidusi albumą „Mėnulio šypsena“ (išleistas drauge su V. Kibildžiu (gitara) ir Raimondo Savicko eilėmis). Kaip sakoma, į plenerus dailininkai važiuoja ne tam, kad neturėtų ką valgyti ar kur piešti. Jie važiuoja dėl įkvėpimo, dėl apsikeitimo, dėl tokių mainų. Bus iškilmingas ir plenero uždarymas Giedroje galerijoje,“ – apie būsimus darbus pasakoja Giedra.

 

„Giedra galerija" asmeninio albumo nuotrauka

 

Ne tik galerija

Galerijos įkūrėja pasakoja, kad pernai sulaukė ir žiniasklaidos dėmesio, po kurio pajuto didesnį žmonių susidomėjimą. Galerijoje vykdomi ir kiti užsiėmimai. Giedra, baigusi ir meno terapijos studijas, tad edukacijose taiko atsipalaidavimo meno metodus. „Turiu 3 programas. Tai tapyba be teptukų „Lai spalvos ir jausmai liejasi laisvai“, tai tapyba įvairiomis kitomis priemonėmis, kuri ypač padeda atsipalaiduoti. Toliau – pjaustiniai, programa vaikams, kai jie pasirenka figūrą ir pasigamina savo detalę interjerui. Ir trečia programa – klasikinis peizažas – gamtos piešimas, kurio metu nusitapai paveikslą sau.“ Menininkė pastebi, kad šios veiklos puikiai tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems ir džiaugiasi, kad net įtemptą darbą dirbantys žmonės čia puikiai atsipalaiduoja, o po terapijos jaučiasi lyg po atstogų.

Šiandien „Giedra galerija“ jau pasiruošusi naujam sezonui ir laukia naujų klientų. Praėjusiais metais klientų sulaukta ir ne sezono metu, o paskutiniai svečiai pasigrožėti meno kūriniais užsuko dar spalio viduryje ar žiemos metu. Giedrai teko organizuoti ir kūrybinius savaitgalius šeimoms. „Žmonės gali mums visada skambinti, o kolkas, kol čia nestovi autobusai, tol mes priimame visus. Darbo valandas skelbti yra sudėtinga,“ – atvirauja sodybos šeimininkė.

 

„Giedra galerija" asmeninio albumo nuotrauka

 

Atrasti dalykai

Giedra su vyru juokauja, kad kaimiečiais jau nebetaps ir bus vadinami atėjūnais, bet šeima jau spėjo glaudžiai susidraugauti su vietos bendruomene, artimiausiais kaimynais: „Negalime atsidžiaugti kaimynais, tikri faini žmonės.“ Galerijos įkūrėjai išvykę iš didmiesčio ir patekę į ramybės oazę patys nustebo, kiek atradimų čia jų laukia. „Įsivaizdavome, kad norime sodybos, kur sulauksime pensijos ir ilsėsimės, bet toje tyloje, iš arčiau įsižiūrėjus, taip pat verda gyvenimas. Čia visko labai daug. Kai važiuoji greitkeliais, to nematai,“ – mintimis dalinasi Giedra ir pasakoja, kad visi pas juos svečiavęsi dailininkai pabrėžė šio krašto žmonių tikrumą, nuoširdumą ir paprastumą. – „Tu gali būti tuo, kuo esi ir gali nevaidinti, sakyti kaip yra.“

Šiandien Giedra džiaugiasi ir mėgaujasi gyvenimu ten, kur yra tikri ežerai, tikra gamta ir tikri nuoširdūs žmonės. 

 

2022 04 19