2021-2027 m. ES fondų investicijos

 

 

Spalio 10 dieną, Utenos Kūrybinių industrijų centre „Taurapilis“ vyko informacinis renginys „ES finansavimas: invEStuok į verslo augimą Utenos apskrityje“. Renginio metu pranešimus skaitė Investicijų valdymo departamento specialistai, Proveržio sričių departamento GovTech LAB skyriaus atstovai ir verslo produktyvumo skyriaus srities darbuotojai, kurie apžvelgė 2021-2027 m. ES fondų investicijų programas ir šiuo metu galiojančius kvietimus verslui.

Pasak specialistų, Europos Sąjungos investicijos padeda sušvelninti ekonomikos nuosmukį, nes tai yra papildomi pinigai įsiliejantys į ekonomiką, kurie yra skirti ilgalaikiams tikslams siekti. Lietuvos pagrindiniai prioritetiniai tikslai naujame finansavimo periode yra žalioji pertvarka, skaitmeninė transformacija ir šveitimas. Ambicingų tikslų įgyvendinimui planuojama skirti 17 mlrd. investicijų. Išskiriami ir visos Europos Sąjungos prioritetai - aplinkosauga, kuriai skiriama didžiausia lėšų dalis, taip pat inovacijos. Mokslas ir verslas yra antroje vietoje, nepamirštama ir socialinė sritis - sveikata, švietimas. Tikimasi, kad gautų investicijų ateinančiame periode bus daugiau, nei buvo iki šiol.

Renginio metu pasidžiaugta jau įgyvendinta svarbia reforma: Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA), Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) tapo viena nacionaline verslo plėtros įstaiga - INVEGA. Tai organizacija teikianti finansines paslaugas, įgyvendinanti ir administruojanti finansines bei kitokio pobūdžio verslo finansavimo priemones „vieno langelio“ principu.

Taip pat pristatyta ir Inovacijų agentūros veikla. VšĮ Inovacijų agentūra įkurta prie VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) prijungus VšĮ Versli Lietuva ir perduodant Mokslo, inovacijų ir technologijos agentūros (MITA) inovacinės veiklos funkcijas. Tai įstaiga, kurianti naujas galimybes inovacijoms, padedanti auginti verslo kompetencijoms, atveria naujas rinkas tvariai verslo plėtrai, suteikia investicijas verslo pradžia ir augimui.

Inovacijų agentūros 2021-2027 m. laikotarpyje planuojamos administruoti pažangos priemonės ir finansuojamos veiklos verslui sudarys 511,2 mln. eurų:

• 263,2 mln. eurų - sukurti nuoseklią inovacinės veiklos skatinimo sistemą;

• 150,05 mln. eurų - skatinti įmonių perėjimą link neutralios klimatui ekonomikos;

• 56,16 mln. eurų - skatinti įmones skaitmenizuotis;

• 28 mln. eurų - įgyvendinti eksporto konkurencingumo augimą skatinančias priemones;

• 13,79 mln. eurų - skatinti verslumą ir kurti paskatas įmonių augimui.

Naujajame finansavimo periode, Lietuva yra suskirstyta į atskirus regionus. Tai Vidurio ir vakarų Lietuvos regionas bei Sostinės regionas, į kurį patenka Širvintų r., Švenčionių r., Vilniaus r., Vilniaus m., Šalčininkų r., Trakų r., Elektrėnų r., Ukmergės r. Kad mažinti socialinius ekonominius skirtumus, didžioji lėšų dalis investicijų yra nukreipta į Vidurio vakarų regioną ir dabar įmonės konkuruos su savo regiono įmonėmis, neliečiant Sostinės regiono atstovų. Vidurio ir vakarų regiono įmonėms kai kuriose priemonėse yra numatytas žymiai didesnis intensyvumas nei sostinės regionui. Maksimalus intensyvumas buvęs ankstesniame periode buvo 50 procentų, tai dabar bus siekiančių 70 procentų ir daugiau, reiškia verslui prisidėti savo lėšomis reikės mažiau.

Renginio metu pasidžiaugta, kad Lietuvoje yra kuriami visam pasauliui aktualūs inovatyvūs gaminiai. Vienas tokių gaminių yra UAB Teltonika Telemedic įgyvendintas MTEP projektas, kurio metu buvo sukurtas inovatyvus dirbtinės plaučių ventiliacijos įrenginio prototipas su integruota nuotolinės stebėsenos ir dalinio valdymo bei paciento padėties stebėsenos sistema ir CO2matavimo sensoriais.

Šiuo metu paskelbti kvietimai verslui:

InoPažanga ir InoBranda (galioja iki 2023-11-13). Šiose priemonėse numatytas finansavimas yra skirtas investuoti į naujų aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimo veiklas ir sudaryti sąlygas tyrėjams dalyvauti įmonių taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklose, skatinti intelektinę nuosavybę, ankstyvąją sukurtų naujų produktų bandomąją gamybą, parengimą rinkai.

Žaliasis eksperimentas (galioja iki 2024-01-31), skirtas skatinti inovatyvių, aplinkai draugiškų (t.y. tvarių) produktų gamybą skatinančių technologijų kūrimą. Projekto vykdyme yra privalomos MTEP veiklos. Vykdant mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, galima pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

MVĮ skaitmeninimas (galioja iki 2023-10-30), tai investicijos e. pardavimo sandorių sudarymo spendimų diegimui, paslaugų ir produktų konfigūravimui ir vizualizacijai.

EXPO galimybės (galioja iki 2023-12-29) skirtas naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų rinkų plėtrai.

Įgūdžiai MVĮ (2024-02-05) - investicijos mažos verslo įmonės reikalingų darbuotojų įgūdžių mokymui, tai kvalifikacijos kėlimas. Ypatingas dėmesys skiriamas skaitmeninių įgūdžių ugdymui ir tobulinimui, kurie atitinka nurodytą įgūdžių sąrašą.

Interneto svetainės, kur galima rasti kvietimų dokumentus www.inovacijuagentura.lt ir www.esinvesticijos.lt, o planą, numatomų Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos kvietimų teikti projektų įgyvendinimo planus 2023-2025 rasite čia: https://www.esinvesticijos.lt/.

 

2023-10-11