Asvejos regioninio parko ekskursijos

Asvejos regioninio parko ekskursijos

Asvejos regioninio parko ekskursijos:      

Ekskursija „Prie ilgiausio Lietuvos ežero“ (visiems). Šios, 2 valandų trukmės ekskursijos metu, keliausime į Dubingių piliavietę, kurioje papasakosime piliavietės istoriją susijusią su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos. Pilavietėje apžiūrėsime išlikusius Radvilų rūmų fragmentus, uždengtus gaubtu, buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vietą su Radvilų laidojimo panteonu, sužinosite pirmojo medinio tilto Lietuvoje per ežerą istoriją ir kas nutiko pastatui vadintam „Smetonos vila - vasarine“. Pagerbę Radvilas ir pasigrožėję nuostabia ežero panorama nuo piliavietės, keliausime į Lankytojų centrą (buvusią Dubingių smuklę), kur pristatysime 2013 m. įrengtą parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančią ekspoziciją „Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas“. Vėliau žiūrėsime filmo „Ežerų dugne“ dalį, kurioje naras Andriaus atskleidžia Asvejos ežero dugno paslaptis.       

Ekskursija „Asveja - ilgiausias Lietuvos ežeras“ (darželinukams ir pradinukams). Šios, ekskursijos metu, su vaikais keliausime į Dubingių piliavietę, kurioje papasakosime piliavietės istoriją susijusią su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla, apžiūrėsime išlikusius Radvilų rūmų fragmentus, uždengtus gaubtu, buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vietą su Radvilų laidojimo panteonu, papasakosime pirmojo medinio tilto Lietuvoje per ežerą istoriją.  Pagerbę Radvilas, pasigrožėję nuostabia ežero panorama nuo piliavietės ir sužaidę lauko žaidimą, keliausime į Lankytojų centrą (buvusią Dubingių smuklę), kur pristatysime parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančią ekspoziciją „Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas“. Vaikai ekspozicijoje supažindinami su ežeru, jo gyventojais, susidomėjimą kelia įrengtas virtualus, interaktyvus, 3D projekcijos ežero žemėlapis, leidžiantis pasiekti tolimiausius Asvejos ežero objektus, bei susipažinti su ežero dugnu net nekeliant kojos iš lankytojų centro. Taip pat yra ir eksponatų ieškojimo žaidimas. Tai archeologo atradimų plotelis, kur po smėliu ir apsauginiu stiklu slepiasi šio krašto istoriniai radiniai.   

Asvejos regioninio parko programos mokiniams:

Pamoka gamtoje „Pereik pelkę nesušlapęs kojų“ (4-6 kl. mokiniams). Gurakalnės pelkės pažintinis takas nuo Dubingių miestelio nutolęs apie 6 km. Tako ilgis apie 0,7 km., jį sudaro mediniai laiptai bei pats takas per Gurakalnės aukštapelkę. Pelkė plyti Dubingių miške. Mokiniai eidami pelkės pažintiniu taku supažindinami su aukštapelke, su joje augančiais augalais,  kokie augalai yra naudingi ir kokie nuodingi, kaip žydi, kokios uogos, kur žmonės pelkių augalus naudodavo ir t.t. Po pažinimo, žaidžiamas žaidimas „Aš žinau šį augalą“. Vaikai gauna lapus su pieštu augalu, kurį turi surasti pelkėje per nustatytą laiką. Iki pelkės keliaujama pėstute apie 4 km nuo Lankytojų centro (Dubingių miestelio). Nesant norui žygiuoti yra galimybė privažiuoti arčiau, tačiau dalį kelio reikės įveikti pėsčiomis miško keliuku.         

Pamoka gamtoje „Pereik pelkę nesušlapęs kojų“ (7-10 kl. mokiniams). Gurakalnės pelkės pažintinis takas nuo Dubingių miestelio nutolęs apie 6 km. Tako ilgis apie 0,7 km., jį sudaro mediniai laiptai bei pats takas per Gurakalnės aukštapelkę. Pelkė plyti Dubingių miške. Mokiniai eidami pelkės pažintiniu taku supažindinami su aukštapelke, su joje augančiais augalais,  kokie augalai yra naudingi ir kokie nuodingi, kaip žydi, kokios uogos, kur žmonės pelkių augalus naudodavo ir t.t. Po pažinimo sprendžiamas testas ir atliekamos įvairios užduotys susijusios su pelke. Iki pelkės keliaujama pėstute apie 4 km nuo Lankytojų centro (Dubingių miestelio). Nesant norui žygiuoti yra galimybė privažiuoti arčiau, tačiau dalį kelio reikės įveikti pėsčiomis miško keliuku.         

Pamoka gamtoje (4-10 kl. mokiniams). Upelis dar vadinamas Melnyčėlės vardu – vienas įdomiausių ir įspūdingiausių Asvejos regioninio parko gamtos objektų. Upelio ilgis tik 1,2 km, tačiau per šį trumpą atstumą jis “nukrenta“ apie 12 metrų. Savo sraunumu ir vingiuotumu jis primena kalnų upokšnį, o šlaitų aukštis siekia 18 metrų. Jo dugnas nusėtas rieduliais. Vagoje guli valstybės saugomas gamtos paveldo objektas – Jurkiškio akmuo, turintis dar ir „Puntuko vaiko“ vardą, kurio apimtis siekia 5 metrus. Pamokos metu keliausime šlaite įrenktu 1,5 km pažintiniu taku, kuriame supažindinsime su slėnio augalais, medžiais, žvėreliais, papasakosime apie upelio vagoje gulintį didžiulį akmenį – „Puntuko vaiką“, tam tikru metu (balandžio pab.) stebėsime pilną upelį žuvų ir ieškosime iš žemės besiveržiančių šaltinėlių bei į Lietuvos raudonąją knygą įrašyto žvėrelio pėdsakų. Po pažinimo mažiesiems tyrinėtojams bus lengvesnės užduotys, o vyresnieji spręs testą, atliks įvairias užduotis, užsiims kūrybine veikla. PASTABA: Pavasarį, vasarą ir rudenį pasakojama tam laikui būdinga tema. Pavasario tema apie ankstyvuosius augalus ir žvėrelius, paukščius, vasarą ir rudenį - apie medžius, mokomasi pažinti jų lapus, sėklas, nustatyti amžių ir kt.        

Žygiai ir maršrutai.

Asvejos regioniniame parke yra numatyti maršrutai automobilių, dviračių ir pėsčiųjų turistams. Rekreacinėse zonose įrengtos stovyklavietės, poilsiavietės, atokvėpio vietos, apžvalgos aikštelės. Parko teritorijoje gausu gamtos ir kultūros paveldo vertybių, kurias lankydami paįvairinsite savo kelionę bei praplėsite akiratį. Lankytojams įrengta informacinė sistema su stendais, nuorodos, rodyklės, padedantys orientuotis parko teritorijoje, susipažinti su supančia aplinka, gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis.

Radvilų g. 1, Dubingiai, Molėtų r. (Žiūrėti žemėlapyje)
+370 383 47 222